Výběr sjezdových lyží

Úvodem

V první řadě je nutné si ujasnit současnou situaci. 99% lyží, které dostanete jak v našem tak i ostatních obchodech jsou carvningové sjezdové lyže, které se značně liší od lyží, které se prodávaly a používaly dříve. U klasických sjezdových lyží bylo na sjezdovkách při sjezdu pro zatáčení přenášet váhu, plužit, smýkat se atd., aby lyže zatočila popř. zabrzdila. U carvingových (vykrojených lyží) lyží je situace zcela jiná. Tyto lyže nakloněním na hranu vlivem vykrojení, a hmotnosti lyžaře zatočí samy. Dnes je tedy důležité rozhodovat se, spíše než pouze podle výšky a úrovně lyžování, podle kompletní postavy lyžaře (výška, váha), terénu, kterým bude lyžař jezdit a kolik toho na lyžích najezdí. Dalšími parametry pro výběr pak může být i věk lyžaře, styl, rychlost jízdy atd.

Jak vybírat lyže

Délka

Zpravidla platí, že délka lyže je závislá na úrovni lyžaře a na jeho postavě. Méně pokročilí by měli vybírat kratší lyže než pokročilí lyžaři. Začátečníkům doporučujeme lyže cca 20-15cm kratší než je výška lyžaře přičemž maximální délka by neměla přesáhnout 170 cm. Pro rekreační lyžaře je u univerzálních lyží vhodná délka o 20-10 cm kratší než jeho výška, maximální délka by neměla být delší než 180 cm. Sportovní a velmi pokročilí lyžaři, vyznávající agresivní a rychlou jízdu, pak mohou volit lyže delší, individuálně až do délky odpovídající své výšce. Maximum pak není nijak omezeno. Obecně by však nemělo přesáhnout 190 cm.

Vykrojení lyží

Vykrojení lyží napomáhá tomu, aby k vyjetí oblouku bylo zapotřebí co nejmenší úsilí. Dle vykrojení a stylu své jízdy můžete dosáhnout od volných ladných obloučků až razantním sportovním náklonům. Nyní již není nutné namáhat se přenášením váhy, smýkáním atd. Carvingové lyže každému napomohou ke snadnější a elegantnější jízdě. Zároveň jsou výhodné pro starší lyžaře, ženy a lyžaře s kloubními a jinými zdravotními potížemi. Vykrojení lyží není až tak rozhodující parametr při výběru lyží. Při přechodu z klasických lyží doporučujeme spíše menší vykrojení. Pro začátečníky naopak větší vykrojení – vše se pak snadněji učí. Zdatní a sportovní lyžaři ocení spíše širší lyže s určitým zvýšením. Pro lyžaře, kteří si chtějí užít na svahu spíše zábavu, než se učit nové věci a zdokonalovat se, doporučujeme krátké lyže.

Radius

Radius je poloměr oblouku, který lyže vyjede díky svému vykrojení. Čím větší je vykrojení lyže, tím menší je rádius. Lyže pro rychlou jízdu dlouhým obloukem mají rádius 20 – 25 metrů, univerzální i pod 20 metrů. Silně vykrojené tzv. Funcarvery mají rádius 9 – 12 metrů,  univerzály většinou 12-17 m. Čím je rádius menší, tím ochotněji a snadněji lyže při naklopení na hranu zatáčí, a tím menší může být rychlost, jež je k elegantnímu oblouku nutná.

Loňský nebo letošní model

Pokud milujete nejnovější vychytávky a designové výstřelky určitě si projděte nabídku těch nejnovějších modelů. Pokud však hledáte kvalitní lyži nejen na jednu sezónu, neváhejte kouknout i do kategorií výprodejových lyží. Často lze najdete velmi kvalitní lyže za bezkonkurenční ceny. Nové modely však nepřicházejí pouze s novým designem. Často u nich naleznete pokročilé technologie a kvalitnější zpracování. Zvažte tedy co od lyže očekáváte, jak často a kde budete lyžovat. Pokud se nemůžete rozhodnout neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám s výběrem lyží poradíme.

Jaké jsou vlastně druhy lyží?

Allroundcarver – lyže vhodná pro široké spektrum jezdců, od začátečníků po středně pokročilé lyžaře jezdící rychlostí až 50 km/h. Dle stylu jízdy a pokročilosti lyžaře je nutné také volit délku. Pro začátečníky a rekreační jezdce jsou vhodnější kratší lyže (výška postavy – 20-15 cm). Pro pokročilejší lyžaře je pak vhodná délka – 15 až – 10 cm, přičemž délka by neměla přesáhnout 170 cm. Pro sportovní lyžaře jezdícího většími rychlostmi délka do 175 cm (výška postavy – cca 10cm).

Slalomka – lyže vhodná pro dobré sportovní jezdce, kteří uznávají krátký až střední oblouk a výraznou jízdu po hraně. Rychlost se pohybuje přibližně do 50 km/h. Volba délky: cca – 20cm. Obecně pak platí, že nejkratší jsou vhodné pro ženy

Obřačka –  lyže určené pouze pro rychlostně a na dlouhý oblouk zaměřené jezdce expertní kategorie, fyzicky zdatné. Na obřačkách lze dosahovat vysokých rychlostí, a jízdy si užijete často i v rychlosti okolo 70 km/h. Volba délky: vhodná je délka odpovídající výšce lyžaře, případně + cca 5 cm. Lyže by až na výjimky neměly přesáhnout délku 190 cm.

Crosscarver – lyže pro sportovní jezdce, na upravené i neupravené sjezdovky a pro střední a delší oblouk. Vhodná pro rychlejší lyžaře (cca do 60 km/h). Volba délky: – 5  až -10 cm. Délka by neměla přesáhnout 185 cm

Allmountain – vhodná pro lyžaře, kteří milují prašan a jiný neupravený terén. Lyži je nutno vybírat podle očekávání lyžaře – je potřeba zvážit poměr ve kterém bude lyžař jezdit po upravených a neupravených sjezdovkách. Pro pokročilejší lyžaře je pak vhodná délka – 15 až – 10 cm

Skiboards (SB): Jedná se o nejkratší lyže. Často kratší než 100 cm. Jsou vhodné spíše pro zábavu a pro různé akrobatické radovánky.

Rychlosti, které jsou uvedeny u jednotlivých typů lyží jsou pouze orientační a je s nimi počítáno při jízdě s oblouky odpovídajícími jejich vykrojení. Pokud budete jezdit s určitým typem lyží „šusem“ dosáhnete často rychlostí mnohem vyšších (podle hmotnosti, druhu trati atd). Každý lyžař ale jistě uzná, že jízda šusem není to pravé co od lyžování očekává.

Testovací lyže

Zaujala Vás nabídka testovacích lyži v naší nabídce a nevíte, co přesně si pod pojmem Testovací lyže představit? Všechny tyto lyže nám byly odprodány výrobcem pro otestování jejich kvalit. Tyto lyže jsme Vám ukazovali  na různých předváděcích akcích a testovali je v českých a alpských podmínkách. Může se tedy stát že se na nich najde nějaká ta oděrka, ale rozhodně nejsou nějak více poškozeny. Kdykoliv máte možnost si u nás lyže z tohoto seznamu otestovat a zjistit tak, že jsou to pro Vás ty pravé.

Sety lyží s vázáním

Všechny sjezdové lyže, které Vám nabízíme jsou set lyží včetně vázání a desky. Tyto sety jsou dodávány již od našeho dodavatele a jsou voleny tak aby byly plně kompatibilní. Jedině za tohoto spojení Vám lyže zaručí neopakovatelný požitek z jízdy. Je nutné také připomenout, že při nákupu lyží u nás máte v ceně již započítáno seřízení a všechny ostatní nezbytné věci pro pohodové lyžování. Varujeme Vás před nákupem lyží v různých velkoobchodních řetězcích (supermarkety, hypermarkety apod.), kde Vám často nezařídí ani základní servis lyže.

Lyže pro ženy

Všimli jste si v nabídce modelů označených jako lyže pro ženy? A nevíte jaký je v nich rozdíl oproti ostatním? Vězte že výrobci skutečně vyvíjejí lyže více uzpůsobené pro ženy. Berou ohled na mnoho aspektů například na sílu a fyzickou zdatnost žen a dívek, agresivitu při jízdě, rychlost atd. Lyže pro ženy jsou konstruovány pro jemnější a pohodovější jízdu. Případně je upraveno těžiště. Rovněž design je volen tak aby padl dámám do oka. Obecně však platí, že využité technologie se neliší, pouze jsou uzpůsobeny pro něžnější část populace.